a

100 telefondan 2’si 5G’yi destekliyor

6182f61b86b245379c6b875c

MİTHAT YURDAKUL Ankara – Sabit genişbantın, yüzde 29’luk gelir artışıyla büyümedeki etkisine dikkat çeken Önal, “Geçen yılın olağanüstü özelliklerinden sonra normalleşmiş bir talep bekliyorduk, ancak net kazanımlar yıl içinde şimdiye kadar öngörümüzden daha güçlü seyretti. Yazlık mekanlardaki yeni bağlantı ihtiyacı ve okula dönüş sezonu da yeni kazanımları destekledi. Eğitim fiziksel olarak başlasa da öğrencilerin ödevleri, araştırmaları ve serbest zamanlarında kullandıkları internet için evde bağlantıya ihtiyaçları sürüyor. Giderek daha fazla şirket tarafından benimsenen hibrit çalışma modelleri de bağlantı talebinin devamlılığını destekliyor” diye konuştu. Fiber ağlarının 353 bin kilometre uzunluğa ulaştığını ifade eden Önal, “2019’da abone portföyümüzün yüzde 37’sini oluşturan toplam fiber abone sayımız 3. çeyrekte 8,8 milyona yükselerek abone portföyümüzün yüzde 62’sini aştı. Geçen yılın aynı döneminde 25 milyon olan fiber hane kapsamamız da 2021’in 3. çeyreği itibarıyla 28,9 milyonu geçti” bilgisini verdi.

Yeşil enerji belgesi

Veri merkezleri için The International REC Standard’tan Yenilenebilir Enerji Sertifikası (REC) aldıklarını anlatan Önal, “Bu sertifika ile veri merkezlerimizde yeşil enerji kullandığımızı belgeledik” dedi.

5G teknolojisine 2023 yılında endüstride ve test amaçlı kullanımda geçilebileceğini anlatan Önal, 2023’te havalimanlarında, limanlarda, büyük fabrikalarda, akıllı şebeke ve 5G’nin görülebileceğini söyledi. Önal, altyapı kullanım hakkı için şirkete tanınan ve 2026’da dolacak imtiyazı uzatmanın da şu anda gündemde olmadığını söyledi. 

Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Kıraç ise ne dünyada ne de Türkiye’de yüzde 100 bir 5G geçişinin mümkün olmayacağını belirterek, “5G’yi destekleyen cep telefonu yüzde 2. İthalat yapacaksanız yarın bu ülke 5G’ye geçer” ifadelerini kullandı. Sadece yurtiçine satışla yerli ürün geliştirilemeyeceğini vurgulayan Kıraç, ihracatın önemine dikkat çekti.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Toplantıda sen sus avatarın konuşsun!

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.