a
  • HaberULUS
  • Politika
  • ‘Batı dünyası, aydınlanmayı İslam medeniyetine borçlu’

‘Batı dünyası, aydınlanmayı İslam medeniyetine borçlu’

61917b8386b244281ced1ad1

ASLIHAN ALTAY KARATAŞ Ankara – Serginin açılışı nedeniyle mesaj gönderen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bilim ve teknolojinin geldiği noktanın temellerinde İslam medeniyetinin çok büyük bir payı olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Tıptan gök bilimlerine kadar istifade ettiğimiz nice teknolojik gelişme, İslam coğrafyasından çağlamıştır. Dolayısıyla bilimin Batı’da başlayıp dünyaya yayıldığı kabulü, hakikati örten bir göz bağıdır. Batı menşeli dünya ve tarih algısına göre Orta Çağ, zifiri karanlık bir dönemdir. Oysa aynı çağ, bilim çalışmalarıyla aydınlanan İslam coğrafyasında ışıl ışıl geçmiştir. Bu anlamda Batı dünyası, sonradan yaşadığı aydınlanma ve bilim devriminin temelini, yine İslam medeniyetinin açtığı düşünce ufkuna borçludur. Aklını semaya dönmüş, fikrini kainatın sonsuzluğuna uzatmış, yeryüzünü rasathanelerle, medreselerle, şifahanelerle donatmış bir medeniyetin mensupları olarak bu geçmişi hatırlamak bir kıvanç olduğu kadar geleceğe yürüdüğümüz yolun haritasının belirlenmesinde de referans noktasıdır. Sırf isminde İslam ve Türk geçiyor diye bu büyük zenginliğe sırtını dönenlerin, gıptayla baktıkları ve özendikleri gelişmelerin gerisinde aslında kendi medeniyet birikimlerinin yattığını, bir gün mutlaka göreceklerine inanıyorum.”

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

‘Gençlerimiz yeni destanlar yazacak’

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.