DOLAR

13,4695$%-0.3

EURO

15,2556%-0.41

GRAM A.

796,41%-0,49

BİTCOİN

488194฿%2.17341

a

  • HaberULUS
  • Dünya
  • Borsa açıldı mı? BIST İstanbul işlemleri başladı mı?

Borsa açıldı mı? BIST İstanbul işlemleri başladı mı?

borsa acildi mi bist istanbul islemleri basladi 14612581 3327 amp

Döviz, altın kurlarında yaşanan hareketlilik devam ederken vatandaşlar Borsayı takip etmeye başladı. Peki, BIST İstanbul işlemleri başladı mı? Borsa açıldı mı?

BORSA AÇILDI MI?

Borsa mesai saatleri şu şekildedir:

borsa acildi mi bist istanbul islemleri basladi 14612581 7184 m

BORSA İSTANBUL HAKKINDA

30 Aralık 2012 tarihinde 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Kanun’un 138. maddesi uyarınca Borsa İstanbul A.Ş., borsacılık faaliyetleri yapmak üzere Kanun’un yürürlüğe girdiği tarihte kurulmuştur.

Sermaye piyasamızda borsaları tek çatı altında toplayan Borsa İstanbul, esas sözleşmesinin Sermaye Piyasası Kurulu’nca hazırlanıp ilgili Bakanın onayı sonrasında 3 Nisan 2013 tarihinde doğrudan tescil ve ilan edilmesiyle faaliyet izni almıştır.

Borsa İstanbul’un başlıca amacı ve faaliyet konusu; “Kanun hükümleri ve ilgili mevzuat çerçevesinde,sermaye piyasası araçlarının,kambiyo ve kıymetli madenler ile kıymetli taşların ve Sermaye Piyasası Kurulunca uygun görülen diğer sözleşmelerin, belgelerin ve kıymetlerin serbest rekabet şartları altında kolay ve güvenli bir şekilde, şeffaf, etkin rekabetçi, dürüst ve istikrarlı bir ortamda alınıp satılabilmesini sağlamak,bunlara ilişkin alım satım emirlerini sonuçlandıracak şekilde bir araya getirmek veya bu emirlerin bir araya gelmesini kolaylaştırmak ve oluşan fiyatları tespit ve ilan etmek üzere piyasalar, pazarlar, platformlar ve sistemler ile teşkilatlanmış diğer pazar yerleri oluşturmak, kurmak ve geliştirmek, bunları ve başka borsaları veyahut borsaların piyasalarını yönetmek ve/veya işletmek ve ana sözleşmesinde yazılı olan diğer işlerdir.”

Bu bağlamda 6362 sayılı Sermaye Piyasası Kanunu’na dayanılarak kurulan Borsa İstanbul özel hukuk tüzel kişiliğini haizdir. Borsa İstanbul yetkili olduğu konu ve alanlarda kendi iç düzenlemelerini yapabilmektedir.

Gündem

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Bedia Ener kimdir? Bedia Ener hayatı ve biyografisi! Bedia Ener kaç yaşında, nereli?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.