DOLAR

13,6612$%0.47

EURO

15,2438%-0.39

GRAM A.

787,64%-0,86

BİTCOİN

495555฿%-3.02003

a

  • HaberULUS
  • Dünya
  • Canan Dağdeviren kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Canan Dağdeviren’in hayatı, kariyeri ve biyografisi!

Canan Dağdeviren kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Canan Dağdeviren’in hayatı, kariyeri ve biyografisi!

canan dagdeviren kimdir kac yasinda nereli 14577123 9815 amp

Canan Dağdeviren kimdir merak edilen isimler arasında yer alıyor. Canan Dağdeviren (d. 4 Mayıs 1985, İstanbul), Türk fizik mühendisi. Canan Dağdeviren kimdir? Kaç yaşında, nereli, mesleği ne? Canan Dağdeviren’in hayatı, kariyeri ve biyografisi!

CANAN DAĞDEVİREN KİMDİR?

Canan Dağdeviren (d. 4 Mayıs 1985, İstanbul), Türk fizik mühendisi.

Canan Dağdeviren doğum tarihi : 4 Mayıs 1985

Canan Dağdeviren kaç yaşında : 36 yaşında

Canan Dağdeviren nereli : İstanbul doğumlu

Canan Dağdeviren mesleği ne : Fizik mühendisi

Canan Dağdeviren, halihazırda Medya Sanatları ve Bilimleri alanında LG Kariyer Geliştirme Profesörlüğünü yürüttüğü Massachusetts Institute of Technology’de Türk akademisyen, fizikçi, malzeme bilimci ve yardımcı doçenttir.

Dağdeviren, Harvard Cemiyeti tarihinde Harvard Üniversitesi Fellows Cemiyeti’nde Junior Fellow olan ilk Türk bilim insanıdır. Bir öğretim üyesi olarak, MIT Media Lab’da kendi Conformable Decoders araştırma grubunu yönetiyor. Grup, malzeme bilimi, mühendislik ve biyomedikal mühendisliğinin kesişme noktasında çalışıyor. Diğer uygulamaların yanı sıra algılama, çalıştırma ve enerji hasadı için ilgilenilen hedef nesne ile yakından entegre olabilen mekanik olarak uyarlanabilir elektromekanik sistemler oluştururlar. Dağdeviren, doğadan ve insan vücudundan alınan hayati bilgilerin çeşitli fiziksel modellerde “kodlandığına” inanıyor. Araştırmaları, bu kalıpları yararlı sinyallere ve/ veya enerjiye “çözebilen” uyumlu kod çözücülerin yaratılmasına odaklanmaktadır. Piezoelektrik malzemeleri (üzerine bir basınç, kuvvet uygulandığı zaman bu basınçtan elektrik enerjisi üretebilen malzemeler) insan organlarının üzerine yerleştirerek organların hareketini elektrik enerjisine çeviren cihazların mucididir. 18 Eylül 2019 tarihi itibarıyla Kadir Has Üniversitesi Mütevelli Heyetinin de bir üyesidir.

YAŞAMI

1985 yılında İstanbul’da doğdu. İlk ve orta eğitimini Kocaeli’de tamamladı. 2007’de Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programındaki yüksek lisans eğitimini 2009’da tamamladı. Aynı yıl Fulbright bursu kazanarak UIUC’da Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktora eğitimine başladı. Bu süreçte esnek ve katlanabilir, deri üstüne yapıştırılabilir veya giyilebilir elektronik aletler üzerine çalışmalar yaptı. Doktora derecesini Aralık 2014’te aldı. Medikal teknoloji alanında çalışarak pilsiz çalışan giyilebilir bir kalp çipi (PZT MEH) ve cilt kanserini teşhis eden bir cihaz geliştirdi. Forbes’in 30 Yaş Altı Bilim İnsanı listesinde de yer aldı.

Kendisi bilime olan merakında iki dönüm noktası olduğunu belirtmektedir. Bunlardan ilki babasının kendisine Marie Curie hakkında hediye ettiği bir kitap, ikincisi ise Erdal İnönü’den bizzat aldığı Anılar ve Düşünceler adlı eserdir. Özellikle Erdal İnönü ile tanışmasının lisedeki alan seçiminde etkili olduğunu ifade etmiştir. Ayrıca motivasyonunun düşük olduğu zamanlarda Mustafa Kemal Atatürk’ten ilham aldığını da bir demecinde açıklamıştır.

ÖDÜLLERİ VE BAŞARILARI

  • Forbes dergisinin “30 yaşından genç 30 bilim insanı” listesine girdi
  • Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyeliğine (Junior Fellow of Harvard) seçildi.
  • MIT Technology Review’un her yıl derlediği 35 Yaş Altı Mucitler listesinde yer aldı.
  • İllinois İnovasyon Ödülü (Illinois Innovation Prize) kazandı

Gündem

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

5 Aralık 2021 burç yorumları bugün! Günlük, haftalık burç yorumları astroloji haritanızda aşk, para ve sağlığınızda bugün sizi neler bekliyor?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.