a

Gençler ‘aşk evliliği’ diyor

6182fbc686b245379c6b87cd

MELTEM GÜNAY İstanbul  – Üsküdar Üniversitesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ebulfez Süleymanlı öncülüğünde Türkiye, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Rusya Federasyonu Başkürdistan Cumhuriyeti’ndeki gençlerle yapılan araştırmanın sonuçları açıklandı.

Gençlerin yarısından fazlası evliliğin mutlu bir beraberlik olduğunu düşünürken, yüzde 67.1’i aşk evliliğini tercih ettiklerini söyledi. Mantık evliliğini tercih edenlerin oranı ise yüzde 20.5. Gençlerin yüzde 12.8’i ise hiç evlenmek istemiyor. Ülkeler bazında bakıldığında ise Türkiye’de ‘aşkı’ tercih eden gençlerin oranı 69.6. Araştırmanın genelinde kadınlar aşktan yana tavır alırken, erkeklerde aşk ve mantık evliliği diyenlerin oranı birbirine çok yakın. Ülkeler bazında bakıldığında evlenmeyi düşünmeyen gençlerin oranı en çok Kazakistan’da. Onu ikinci sırada Türkiye takip ediyor. “Evlenmeyi düşünmüyorum” cevabı verenler arasında kadınların ağırlıkta olduğu göze çarptı. Gençlerin yarısına yakını görücü usulü evliliği doğru bulmadığını söylerken, doğru bulanların oranı ise yüzde 30.6. “Evlenmeden birlikte yaşamayı onaylıyor musunuz?” sorusuna gençlerin yüzde 32.7’si “evet” yanıtını verirken yarısından fazlası “hayır” dedi.  Gençlere yöneltilen “Daha önce başından evlilik geçmiş birisiyle evlenir misiniz?” sorusuna; “Evet evlenebilirim” diyenlerin oranı yüzde 28; “Evlenmem” diyenlerin oranı yüzde 39,4; düşünmediğini belirtenlerin oranı yüzde 32,6 oldu.

EVLİLİKTEN KORKMUYORLAR

“Evlilik sizi korkutuyor mu?” sorusuna; gençlerin yüzde 31.7’si “Evet, korkutuyor” yanıtını verirken yüzde 54.6’sı “Korkmuyorum” yanıtını verdi. Ülkeler bazında evlilikten en çok korkan gençler Azerbaycan’da ve Türkiye’de. Araştırmada gençlerin evlilik kararını da tek başlarına aldıkları ortaya çıktı. Gençlerin yüzde 62.6’sı “Kararı ben veririm, daha sonra ailemden onay alırım” yanıtını verirken, yüzde 17.9’u “Ailemle birlikte karar veririm” dedi. Türk gençlerinin yüzde 66.5’i de kararı kendisinin aldığını dile getirdi. Kararı kendisinin almasına rağmen ailesinin karşı çıktığı biriyle evlenip evlenmediği sorulduğunda ise gençlerin yüzde 63.5’i “Hayır evlenmem” yanıtını verdi. Gençlerin yarısı evliliğin aşkı güçlendirdiği fikrini paylaşırken, yüzde 25’i “Tam olarak öldürmese de zaman aşımına uğratır” dedi.

MANEVİ BEKLENTİ ÇOK DAHA YÜKSEK

Araştırmada gençlerin dürüstlük, aileye saygı, sadakat gibi manevi yönden beklentilerinin daha yüksek olduğu görülürken, gençlerin yüzde 74.1’i dürüst bir eş istiyor. Yüzde 69.5’i “Aileme saygılı olmalı” derken, yüzde 69.4’u sadakat bekliyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

3 yılda dünyayı gezdi ‘Gökova cennet’ dedi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.