a

‘Gençlerimiz yeni destanlar yazacak’

61917ae886b244281ced1acb

ANKARA Milliyet – Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çanakkale ziyareti sırasında Troya Müzesi’nde düzenlenen Ezineli Yahya Çavuş Belgeseli’nin galasında gençlerle bir araya geldiği programın görüntüleri paylaşıldı. 

‘Troya Anadolu’dur’

Erdoğan, Türkiye’ye kazandırdıkları en güzel ve en anlamlı kültür sanat eserlerinden biri olan Troya Müzesi’nin açılışını yapmanın kendisine nasip olduğunu belirterek, “Troya Anadolu’dur. Troya, Anadolu’da yaşamış tüm halklar gibi bizi de temsil eden bir geçmişin sembolüdür” dedi. Ezineli Yahya Çavuş Belgeseli’ni gözleri yaşlı bir şekilde izlediğini anlatan Erdoğan, filmde emeği geçenleri selamladı. Erdoğan, şöyle devam etti: “Gençlerimizin Ezineli Yahya Çavuş’un, Bigalı Mehmet Çavuş’un ve diğer kahramanlarımızın izinden giderek ülkelerinin ve milletlerinin istiklali için yeni destanlar yazacaklarına inanıyorum.”

‘Gerçeğe dönüştürdük’

Gençlerin sorularını da yanıtlayan Erdoğan, 1915 Çanakkale Köprüsü’nün tamamlanmasıyla bölgenin nasıl bir değişime uğrayacağı sorusu üzerine, denizin dalgalı olduğu dönemlerde feribot seferlerinin durduğunu hatırlattı. Erdoğan, “Bize önce adeta dalga geçmek suretiyle ‘bu hayal, bu yapılamaz’ demişlerdi ama bunların hayal dediklerini elhamdülillah biz gerçeğe dönüştürdük” ifadelerini kullandı. Erdoğan, “İnşallah 18 Mart’a bile kalmadan daha önce buranın açılışını yapacağız” diye konuştu.

‘F-35’leri de üreteceğiz’

ABD’nin, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 Hava Savunma Sistemi’ni iade etmesini istediğini belirten Erdoğan, “Kendilerine biz şunu söyledik, biz niye iade edelim? Siz, bize verdiniz de biz almadık mı? Hem vermeyeceksin… Biz de başımızın çaresine bakacağız” dedi.

F-35 meselesinde de aynı yanlışın yapıldığını vurgulayan Erdoğan, “Biz, F-35’lerde 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptık ama F-35’ler bize verilmedi. Şimdi yeni yeni bazı teklifler geliyor, bakalım ne olacak, ne derece doğru, sağlıklı bilmiyoruz. Ama bunlar bizi en sonunda ev sahibi yapacaklar. İnşallah onları da üreteceğiz” diye konuştu.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

MHP: Hükümetin ortağı değiliz ama ittifakız

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.