DOLAR

13,6569$%0.48

EURO

15,2460%-0.39

GRAM A.

786,98%-0,94

BİTCOİN

494719฿%-1.39826

a

  • HaberULUS
  • Dünya
  • Hasan Ali Yücel kimdir? Hasan Ali Yücel hayatı ve kariyeri..

Hasan Ali Yücel kimdir? Hasan Ali Yücel hayatı ve kariyeri..

hasan ali yucel kimdir hasan ali yucel hayati ve 14608115 8736 amp

Eski Millî Eğitim Bakanı, aynı zamanda Türk felsefe öğretmeni Hasan Ali Yücel araştırılıp merak ediliyor. Gazetecilik kariyeri de olan Hasan Ali Yücel, klasik kitaplarıyla ünlüdür. Kitapseverler tarafından merak edilen Hasan Ali Yücel’in hayatını ve kim olduğunu sizler için derledik. Hasan Ali Yücel kimdir? Hasan Ali Yücel hayatı ve kariyeri..

HASAN ALİ YÜCEL KİMDİR?

Hasan Ali Yücel 17 Aralık 1897, İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Türk felsefe öğretmeni, eski millî eğitim bakanı, Köy Enstitüleri’nin kurucusudur. Baba tarafından posta nazırı Göreleli Hasan Ali Efendi’nin, anne tarafından ise Japon sularında batan Ertuğrul Fırkateyni süvarisi deniz albay Ali Bey’in torunudur. Babası Ali Rıza Bey, annesi Neyyire Hanım’dır. Eğitim yaşamını sırasıyla Mekteb-i Osmânî, Vefâ İdâdîsi, Cağaloğlu Darülmuallimin-i Ali’ye (yüksek öğretmen okulu) okullarında sürdürdü. İstanbul Üniversitesi edebiyat fakültesi felsefe bölümünü bitirdi ve 19 Aralık 1922’de öğretmenliğe başladı. 12 Temmuz 1932 tarihinde Türk Dili Tetkik Cemiyeti’nin (Türk Dil Kurumu) kurulmasıyla Hasan Ali Yücel etimoloji kolu başkanlığına getirildi. 1935 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’nden İzmir milletvekili olarak meclise girdi ve art arda dört dönem milletvekilliği yaptı.

Giresun’un Görele ilçesinde adına “Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi” kurulmuştur. İstanbul Üniversitesi’nin eğitim fakültesi de “Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi” adıyla kurulmuştur.

5 Ağustos 1946’da 7 yıl 5 ay sürdürdüğü bakanlık görevinden istifa etti. İstifasından sonra gazetecilik görevine döndü. 26 Şubat 1961 tarihinde konuk olarak kaldığı Prof. Dr. Tevfik Sağlam’ın evinde öldü. 2 Mart 1961 tarihinde Cebeci Asrî Mezarlığı’nda toprağa verildi.

HASAN ALİ YÜCEL HAYATI VE KARİYERİ

28 Aralık 1938’de Hasan Ali Yücel, 2. Celal Bayar hükûmetinde millî eğitim bakanlığına getirildi. Üniversite reformu (Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi’nin kurulması, Yüksek Mühendis Okulu’nun İTÜ’ye dönüştürülmesi ve Ankara Tıp Fakültesi’nin kurulması), Köy Enstitüleri’nin kurulması, dünya klasiklerinin Türkçeye tercüme edilmesi ve ilk resmî ve telifli Türkçe ansiklopedi olan İnönü Ansiklopedisi’nin ön çalışmaları, hep onun bakanlığı döneminde gerçekleşmiştir.

Devlet Konservatuvarının kurulması (20 Mayıs 1940), Türkiye’nin UNESCO’ya girişi onun çabaları sonucunda olmuştur. Dört yıllık çabaları sonucunda 25 Haziran 1946’da Üniversiteler Yasası çıkartılır. “Bu yasayla, yükseköğretim kurumlarının Bakanlıkla olan “sıkı bağı” önemli ölçüde gevşetilmiş, mevcut kuruluşlar yapısal bir bütünlüğe kavuşturulmuş, böylece üniversiteye organik bir karakter kazandırılmıştır. Bu yasanın getirdiği bir başka sonuç da, “dışarıdan gerilim” yerine “içeriden denetim”in getirilmiş olmasıdır. Ankara Üniversitesi de bu yasanın sonucu olarak kurulmuştur.”

Oğlu şâir Can Yücel, babası için “Hayatta ben en çok babamı sevdim” başlıklı bir şiir yazmıştır.

Gündem

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Aziz 8. bölüm fragmanı izle! Aziz yeni bölüm fragmanı izle! Aziz yeni bölümde neler olacak?

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.