a
  • HaberULUS
  • Dünya
  • Kim Jong-un’dan bir şaşırtan karar daha! Ülkede, ailesine ait bütün fotoğrafları kaldırtıyor

Kim Jong-un’dan bir şaşırtan karar daha! Ülkede, ailesine ait bütün fotoğrafları kaldırtıyor

kim jong un dan bir sasirtan karar daha ulkede 14506500 3261 amp

Kuzey Kore halkı Çin sınırının da kapanmasıyla açlık ve kıtlık içinde boğuşurken ülke lideri Kim Jong-un dikkati yine başka bir yöne çekmeyi başardı.

RESMİ MAKAMLARDAN VE SOKAKLARDAN AİLESİNİ SİLDİRİYOR

Kim Jong-un, sadece kendi ilke ve kurallarının kabul görmesi ve bundan sonra sadece kendisinin tanınması adına tüm sokak, cadde ve resmi makamlardan babası, büyükanne ve büyükbabasının portrelerini kaldırma emri verdi.

37 yaşındaki diktatör, ülkenin kurucusu Kim Il-sung ve onun öncül lideri Kim Jong-il’in portrelerini Pyongyang’ın ana binalarından indirdi. Devlet medyasında Kim’in büyükbabası Kim Il-sung, ‘Büyük Lider’ olarak anılıyor.

”DAHA ÖNCE GÖRÜLMEMİŞ BİR ŞEY”

Güney Kore istihbarat servisine göre, kararın Kim’in kendi diktatörlüğünü kurma kararlılığını yansıttığı düşünülüyor, çünkü seleflerine saygı şimdiye kadar Kim hanedanlığının ayırt edici bir özelliği olmuştu. Uzmanlar, ”Mevcut lider, kendi başına bir otorite olmayı arzulamaktadır. Kim ailesi hanedanı, uzun zamandır atalarına olan saygılarıyla biliniyor. Bu eylem, oldukça benzersiz. Daha önce görülmemiş bir şey” şeklinde görüş bildiriyorlar.

“İLAHİ LİDER OLARKA GÖRÜLMEK İSTİYOR”

Uluslararası basın da Kim’in halk tarafından tek bir otorite ve ”ilahi lider” olarak görülmek istediğini yazıyor. Gelecekte “kendi politikasını” sürdürmek isteyen Kim’in yeni ideolojisine de “Kimjongunizm” adı veriliyor.

“SINIRSIZ DEVLET OTORİTESİ TALEP EDEN TEK HÜKÜMDAR OLACAK”

Seul’deki Kookmin Üniversitesi’nde Kuzey Kore uzmanı olan Fyodor Tertitskiy, ”Mesaj bundan daha net olamazdı. Kim Jong-un, babasının ve büyükbabasının oluşturduğu sistemin belirli yönlerinden hoşlanmıyor. Kimjongunizm terimi artık hükümet çevrelerinde bile kullanılıyor ancak henüz Kuzey Kore’deki medyada kullanılmıyor. Mevcut lider otoritenin sadece kendisini olmasını istiyor. Bu, Kim’i kendisi için sınırsız devlet otoritesi talep eden tek hükümdar yapacaktır” şeklinde konuşuyor.

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Gençler yeni iş arama adresini TikTok’ta buldu! İşsizlikten isyan etti, ertesi gün 10 teklif birden aldı

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.