a
  • HaberULUS
  • Spor
  • Son dakika – Spor yazarları Türkiye-Cebelitarık maçını değerlendirdi: ‘Normal bir şey değil bu!’

Son dakika – Spor yazarları Türkiye-Cebelitarık maçını değerlendirdi: ‘Normal bir şey değil bu!’

6190b5ea86b24504e4b1785a

6190b5ea86b24504e4b1785a

ÇİFTE SEVİNÇ

2022 Dünya Kupası Elemeleri’nde dün gece çifte sevinç yaşadık. A Milli Takımımız, Cebelitarık’ı 6-0 yenerken, lider Hollanda’nın yanı sıra Norveç puan kaybetti. Averajla ikinci sıraya yükselen Ay-Yıldızlı ekibimiz Katar’a gitme yolunda büyük avantaj yakaladı. Maçın ardından spor yazarlarının görüşleri şöyle…

6190abb586b24504e4b177ee

ZORU SEVERİZ, BAŞARACAĞIZ – BİLAL MEŞE (MİLLİYET)

“Dedik ya, bu oyunda her zaman evdeki hesap, maalesef çarşıya uymuyor! Hiç aklınıza gelir miydi, Letonya ve Karadağ’a puan kaybedeceğimiz? O kayıplar bizi bu hale düşürdü! Yani nehir de değil, çayda boğulduk, çayda! Şu sıralarda elde kalem, hesaplar yapıyoruz. Demem o ki, kendi göbeğimizi daha önceden kesebilirdik, beceremedik, başkalarından yardım bekler hale gelmiştik. Şimdi sonuna kadar bu şansımızı kovalayacağız. Kaldı ki bu ekip, zor günlerin takımıdır. Bu özellik genlerimizde var, bunu dün bir kez daha kanıtladılar bize…

6190abb586b24504e4b177ec

‘TOPUNUZLA TÜFEĞİNİZLE ÇIKACAKSINIZ’

Letonya galibiyeti ile moral bulan ay-yıldızlı ekibimiz, grubun zayıf halkası Cebelitarık karşısına ofansif ağırlıklı bir kadroyla çıktı. Hesap belli, olur ya iş averaja kalabilir, farklı kazanmak…Stefan Kuntz’un on birine bakıyorum, farkı yaratacak oyuncu sayısı oldukça fazla… Burak ile Halil’in yanı sıra Kerem, Barış ve Hakan hepsi gol ayağı… Çok doğru bir tercih… Topunuzla – tüfeğinizle çıkacaksınız sahaya bu oyunda; bunu bilir, bunu söylerim arkadaş. Cebelitarık’ın eti-budu ne ki? Grupta sıfır puanlı ve averaj takımı konumunda! Nitekim, hakem düdüğü çaldı, oyunu tek kaleye çevirdik. Öyle bir baskı yaptık ki, rakibe nefes alma fırsatı bile vermedik. Bu baskı ve alın terinin elbette bir karşılığı olmalıydı. Oldu da… Rakibi gol yağmuruna tuttuk, filelere yarım düzine gol bıraktık.

6190ac3286b24504e4b1780c

‘BRAVO SANA KEREM’

Aferin Kerem Aktürk, bravo sana… 11’de harika bir gol attın… Kerem gerçekten farklı bir oyuncu… Sadece golcü değil, çok çabuk, koşularıyla rakip savunmayı müthiş yıpratıyor. Gelelim şu Olivera’nın 22’de kızardığı pozisyona… VAR uyardı, orta hakem kırmızıyı çekti! Hatalı kırmızı kart doğruya, doğru! Gördüğünüz gibi VAR, sadece biz de değil, onlarda da arıza yapıyor demek ki! Kaldı ki, ay-yıldızlı ekibimizin böylesi bir şeye gereksinimi yok. Kadro tamamen ofansif taktik üzerine kurulu, oyuna iştahlı, istekli, baskılı başladı… O farkın geleceği taa başından belliydi.Evet, Kerem’le perdeyi açtık, Halil Dervişoğlu, 38 ve 41’de farkı üçe taşıyarak ilk yarının skorunu belirlerken, Stefan Kuntz’u mahcup etmedi, bir aferin de sana kardeş.

6190abb586b24504e4b177e8

‘GOL AVERAJINI DA KAPATTIK’

İkinci yarı mı? Tablo aynı, kapanan bir Cebelitarık, saldıran, üreten, kaçıran ve atan yine bizdik… Bu kez golcü savunmadan çıktı, Merih Demiral ile fark dört oldu. Farkın artması Stefan Kuntz’un hamle anlamında elini rahatlattı. Yorulan Burak ve Halil’in yerine, Serdar Dursun ve Kenan’ı oyuna sürdü. Burak Yılmaz gol atmadı ama asistlerin yaratıcısı oldu. Kuntz, Ve Serdar 81’de farkı 5’e taşırken, Norveç ile puanımızı eşitledik, gol averajını da kapattık.

6190abb586b24504e4b177ea

‘ŞANSINIZ BOL OLSUN

Mert’in kritik kafa golüyle farkı altıya çıkardık, bir golle öne geçerek puan cetvelinde de ikinci sıraya yerleştik, play-off şansımızı son maça taşıdık. Sırada Karadağ maçı var. Bu ekibe geçmişte nasıl güvendiysek, bugün de güveniyoruz… Onlar bizim her zaman gururumuz oldular, biliyoruz ki Karadağ karşısında bizi yine mahcup etmeyecekler. İnşallah bir iş kazası yaşamayız. Bu kez kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz, büyük bir avantaj yakaladık, sonuna kadar kullanın, yolunuz açık, şansınız bol olsun.

6190abb586b24504e4b177f2

NORMAL BİR ŞEY DEĞİL BU – AYHAN AKMAN (TRT SPOR)

“Cebelitarık karşılaşmasında Kerem çok güzel bir gol attı, penaltı da alabilirdi o pozisyonda. Ben hocanın ikinci yarıdaki değişikliklerini merak ediyordum. Bekleri değiştirdi çünkü normal bir şey değil bu. Hoca maçın ardından açıkladı ama nedenlerini. Rıdvan Yılmaz biraz daha sprinter Caner Erkin’e göre. Defans arkasına da sarkan bir oyuncu Rıdvan. Rıdvan, sıfıra inen, yerden orta da yapabilen bir isim. Bugün nasıl bir oyuncu olduğunu gösterdi.

6190abb486b24504e4b177e6

‘MERİH KENDİNİ TOPARLAMIŞ’

Merih Avrupa Şampiyonası’nda fizik olarak kötüydü. Atalanta’dan geliyor, öz güvenle gelmiş, toparlamış kendisini. Hakan bugün konuşmamız gereken bir isim. 6-8 gibi oynadı bu maçta. Hakan müthiş toplar’ attı. Bugün iki forvetle çıktık. Halil de kalitesini gösterdi. O bloklar arasında neler yapabileceğini gösterdi. Cebelitarık’ın seviyesi belli. Avrupa Şampiyonası’ndan sonra bizim takımda bir ölü toprağı vardı. Bu tarz maçlarla mutlu olursun, ölü toprağını üstünden atarsın.

6190abb586b24504e4b177f0

‘ÇOK ÇABUK YÖN DEĞİŞTİRDİK’

15 tane gol yemişiz. Bu bizim yeme sorunumuz olduğunu gösteriyor. Bizim gibi takımların bu seviyelerde kolay gol yemememiz lazım. Sonra iki tane atmak zorunda kalıyorsun. Biz bugün çok çabuk yön değiştirdik. 3. bölgede nasıl oynamamız gerektiğini gösterdik.

6190abb586b24504e4b177f4

‘BEKLER SIFIRA İNDİ’

Bloklar arasında oyuncular topla buluştu, bekler sıfıra indi. Bu tip maçlar öz güven sağlar, bundan sonraki maçlar için de öz güven sağlar. Rıdvan, Barış, Halil, herkesin bu tarz maçlara ihtiyacı vardır.”

6190abb586b24504e4b177f6

ÜMİTSİZLİĞİ ORTADAN KALDIRDI – ERMAN ÖZGÜR (FANATİK)

“Orta sahanın göbeğinde 2 servis özelliği iyi oyuncu ile oynayınca topun büyük oranda bizde olacağı baştan belli olan Cebelitarık maçında iyi organize olduk. Halil’in 2. santrfor olarak başlaması ve Kerem’in yükselen formuyla hakim oyunun karşılığını daha ilk yarıdan 3 golle almayı başardık. Cebelitarık’ın eksik kalması ile maç daha ilk yarıdan kedi-fare oyununa dönmüş oldu.

6190abb686b24504e4b177f8

‘RAHAT BİR GALİBİYET’

2. yarıda Hakan Çalhanoğlu’nun pas kalitesi daha da arttı. Burak, Hakan ve Çağlar ile kolay pozisyonları kaçırdık. İki bekimizde sahne alan gençlerden oyuna ağırlığını koyan Rıdvan’ın asistlerinde önce Merih, sonrasında ise Serdar Dursun bitirdi. Mert Müldür son noktayı koydu. Sonuçta attığımız her golde hem bireysel yetenek hem de harika pas organizasyonları olan geceyi rahat bir galibiyetle kapattık.

6190abb686b24504e4b177fe

‘AVERAJLA ÖNE GEÇTİK’

En önemli ayrıntı ise Norveç ile olan averajda da öne geçtik. Son maçlar öncesi olası bir puan eşitliğinde de avantajlı duruma geçmiş olduk. Stefan Kuntz’un maç başlangıcında Burak ile Halil hamleleri, daha sonra Serdar Dursun’u oyuna sokması, son derece doğru kararlardı. Kuntz, geldiği andan beri yaşanan ümitsizliği ortadan kaldırdı. Dünya Kupası umudumuzun son maça taşınmasının bile Kuntz için önemli bir başarı olduğunu düşünüyorum.”

6190abb686b24504e4b177fc

SEMPATİK MİLLİ TAKIM’IN DÖNÜŞÜ – CEM DİZDAR (FANATİK)

“Sadece grubun değil Avrupa’nın en zayıf takımlarından birine karşı gereksiz bir acelecilik, telaşla başlandı maça. Sanırım ‘Bol gollü galibiyet beklentisi’ydi baştaki telaşın nedeni. Maçın ilk devresi de gösterdi ki, Cebelitarık gibi en zayıf bellenen takım bile ceza sahası önü ve içinde savunma yapma konusunda ‘Tutarlı’ olabiliyor.

6190abb686b24504e4b17802

‘KIRMIZI KARTA KADAR’

Öne gidecek fikir ve pratikleri olmadığından bu keşif savunma ezberinin 10 ya da 11 kişi olmasının önemi yok. Ancak bizim açımızdan sorun şuydu ki; rakibin savunma merkezinden atacağımız goller için ortalayıp, durduk ilk devre boyu ilk gole ve kırmızı karta kadar.

6190abb686b24504e4b17806

‘BU DA İYİDİR’

Sonra ‘Hayat doğru yolu gösterdi’ ve merkezden yapmamız gerekenleri yaptık ve maçı rahatlattık. Bu grupta daha rahat ilerleyebilirdik ama bu da iyidir. Şimdi gruptan çıkmak için kaldık son maçlara. Şimdi gelin bu sıkıntılı serüvenin son maçı öncesi hep birlikte düşünelim.

6190abb686b24504e4b17800

LUCESCU VURGUSU

Acaba bazı ‘Gedikli oyuncular’ olmaksızın farklı bir oyun oynayarak, bu grupta kendi göbeğimizi kendimiz kesemez miydik? Görülüyor ki, kesebilirmişiz. Ve buna bağlı olarak Mircea Lucescu döneminde 24.5 yaş ortalamasına düşürülen sempatik takımın neyi vardı ki, yaş ortalamasını yükselterek hem sempatiyi kaybettik hem de hedeflere ulaşmakta zorlanır olduk.”

6190abb686b24504e4b177fa

DİRİLİŞ – GÜRCAN BİLGİÇ (SABAH)

“Hem kazanacak, hem de farklı galibiyetle bitirilecek maçtı. İyi de başladık, golü de erken bulduk, rakibin 10 kişi kalmasıyla da artık ipler elimizdeydi. Kalan sürede sakin, akıllı ve becerikli olmalıydık. İlk yarı 3-0 bittiğinde, Kuntz’dan hamle geldi. Mert Müldür ve Rıdvan ile iki beki de değiştirdi. Top yere indi. Oyun alanı iyice genişledi. Eksik rakibin üstüne, daha da fazla oyuncu ile gitmeye başladık. Cebelitarık, kendi ceza alanında birikti ve direndi. Orkun ve Hakan mükemmel yönettiler pas trafiğini. Akın yönleri sürekli değişti, Kerem-Rıdvan ikilisi, sol kanadı çok etkili kullanmaya başladı.

6190abb686b24504e4b17804

‘BURAK OFSAYTTAN KAÇAMADI’

Kaptan Burak sürekli ofsaytta kaldı, kaçamadı. Oyuncuların pas düşüncesinde de ilk sırada geliyordu. Rakibin kontrolünde kaldı. Rıdvan iki asist yaptı, Serdar ve Mert gol attı. Değişiklerin skora %100 yansıdığını görmek, kolay rakibin iyi analiz edilmesi anlamına geldi. Sinir bozan, inatçı bir takıma karşı oynuyorduk. Ne kadar “kolay” derseniz, size o kadar “zorluk” çıkartacak oyuncular. Taktik disiplin dediğimiz nokta burada ortaya çıktı. Korner atışları haricinde top hep yerde kaldı. Bu noktada pas yerine şut tercih edenler veya orta isabetinin düşüklüğü, tecrübe eksikliğinin, gerilimin getirdiği aceleciliğin yarattığı sıkıntılardı. Artı 10’a çıkan averaj ile Letonya ile berabere kalan Norveç’in önüne geçtik, puanları eşitledik. Son maçlar öncesinde ipler yeniden elimizde. Karadağ’ı yendiğimizde play off kapısını açıyoruz. Yeniden diriliyoruz…”

6190abbc86b24504e4b17808

EN YÜKSEK ORANLARIN ADRESİ MİSLİ.COM

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

Milli Takım’da Kerem Aktürkoğlu golü attı, sosyal medyayı salladı! ‘Tam Messi golü helal Kerem’

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.