a

Yağmur suyu topla ‘gri suyu’ arıt…

61916bd386b24a08fcc0e433

AYLİN RANA AYDİN – Dünyanın geleceğini tehdit eden kuraklık için suyun boşa harcanmaması gerekiyor. Suyun tasarruflu kullanılması için bireysel ve kurumsal tüketicilere birçok görev düşüyor. Kurumlarda yağmur suyu toplamak, gri su arıtma gibi yatırımlar yapmak mümkün.

2001’den bu yana atık su arıtma tesisleri, geri kazanım üniteleri gibi birçok alanda faaliyet gösteren Meta Mühendislik’in kurucusu Melek Yıldız, afetlerin ve kuraklık belirtilerinin artmasıyla geri kazanım, döngüsel su kullanımı bilincinin yükseleceğini belirtiyor.

Neler yapılabilir?

İthalatla başladıkları iş hayatlarında imalatçı olarak devam ettiklerini ve 28 ülkede sistem kurduklarını belirten Yıldız, “Bunların bir kısmı doğrudan ihracat, bir kısmı yurtdışında iş yapan Türk müteahhitlere yapıldı. Bazı projelerimiz anahtar teslim olarak kendi montaj ekibimizle gerçekleştirildi” diye konuştu.

Yeni projelerin yüzde 60-70’inde geri kazanım prosesinin öngörüldüğünü dile getiren Yıldız, ticari işletmelerin bu konuda daha istekli olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“Mevcut binalar ile ilgili geri kazanıma geçmek hâlâ kolay değil. Sadece mevcut tesisatında revizyon yapabilen işletmeler geri kazanıma göre projelendirme yapıyor. 2021 Şubat’ta Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı yağmur hasadıyla ilgili yeni bir yönetmelik yayınladı. O zamandan bu yana gri su geri kazanımı, yağmur suyu hasadıyla birlikte çok konuşulur oldu.”

Bireysel ve kurumsal tüketicilerin su tasarrufunda dikkat etmesi gerekenler olduğunu dile getiren Yıldız, “Yaşam alışkanlıklarımızı değiştirmek ve sadeleşmek zorundayız. Kurumlarda yağmur suyu toplamak, gri su dediğimiz lavabo altı suları toplayıp arıtıp rezervuarlarda kullanmak mümkün. Evlerde, kurumsal binalarda havalı musluk adaptörü kullanılabilir. Kuraklığa karşı en önemli çözümlerden biri atık suyu tekrar ve tekrar kullanmak ve mevcut temiz su rezervlerimizi korumak” dedi.

‘Sevdiğiniz işi yapın’

Kadın girişimcileri destekleyen WEgate’de Magna dalında ödül kazandığını da söyleyen girişimci Melek Yıldız, genç girişimcilere şu önerilerde bulundu:

“Öncelikle sevdikleri işi yapsınlar. Rol model takip etmek önemli belki ama asıl olan hayatı kendi tarzında kendi izinde yürümektir. Çok çalışmak, vazgeçmemek, inatçı olmak, sabırlı olmak, iyi iletişim gerekli. Mutlaka ilgili STK’larda çalışmak, görev almak. İşimi nasıl daha iyi yapabilirim sorusuna yaratıcı cevaplar üretip, uygulamaya koymak, işinizle ilgili eğitiminizi sürekli hale getirmek.”

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Sıradaki haber:

‘İklim kriziyle cesur mücadele’

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.